Året 2025 har avhandlats och kan snart läggas till historieböckerna, och verksamheten i Celiakiföreningar och Celiakiförbund både i Sverige och resten av världen börjar lugna ner sig inför lite jul- och helgledighet.
Ett stort tack till alla som bidragit, smått som stort, till en bättre gluten- och laktosfri värld under året. Även det som kan verka som en liten insats, exempelvis att skicka in klagomål via www.anmälmaten.nu, gör stor skillnad.
Fortsätt med allt ert driv och engagemang, och varför inte kanalisera det som förtroendevald i någon av alla de Celiakiföreningar som finns runtom i vårt avlånga land? Dina idéer och din röst behövs.
Jubileumsår och prisregn
Svenska Celiakiförbundet 1975-2025 (50 år)
I januari 1975 bildades det som senare skulle komma att få namnet Svenska Celiakiförbundet. Vi och Celiakiföreningarna har under året uppmärksammat jubileet på flera olika sätt, och vid vår jubileumsstämma i maj vikte vi hedersplatsen åt tre av de mammor, Birgitta, Margit och Ulla som var med och grundade förbundet för 50 år sedan.
Internationellt sett så är Svenska Celiakiförbundet ett av de äldre celiakiförbunden, och många av de europeiska celiakiförbunden grundades i mitten av 70-talet.
Guld till CeliakiForum
Vid Publishinggalan i november delades priser ut till bland annat årets bästa digitala publikation, och i stenhård konkurrens med många andra vann CeliakiForum guld. Att Sveriges bästa digitala publikation är just vår medlemstidning är definitivt något vi är väldigt stolta över.
Vid den årliga konferens som anordnas av den internationella paraplyorganisationen för de europeiska och internationella celiakiförbunden Association of European Coeliac Societies uppmärksammades förbundets anmälningsformulär www.anmälmaten.nu som en ”National Coeliac Success Story”. Sedan starten i maj 2023 har nu över 1250 anmälningar rörande felaktigheter kring gluten eller andra allergener skickats in till kommuner över hela Sverige, och vi ser ingen tendens till att antalet anmälningar skulle avta.
Celiakivecka, webbinarier, glutenfria mässor och ny ombudsman
Vi har också hunnit med en engagerande Celiakivecka i maj med olika fokusområden varje dag i våra digitala kanaler. I samarbete med dietist har vi haft många webbinarier kring celiaki och glutenfri kost. Glutenpodden har sänt flera avsnitt under året, bland annat live-inspelningar från de fantastiska glutenfria mässorna Det goda livet i Malmö och Mat för livet i Stockholm – där vi på förbundet har passat på att träffa och prata med många av våra medlemmar. Genom rekrytering av ny ombudsman förstärkte vi påverkansarbetet.
I fokus 2026: Konsumentfrågor, fullkorn, matsäkerhet och beredskap
Under hösten gick förbundet med i organisationerna Sveriges Konsumenter och Fullkornsfrämjandet. Det glutenfria utbudet börjar bli ganska stort på många ställen i landet, men ännu inte överallt, och vi vill nu uppmärksamma innehållet i maten, där vi ser att fullkorn saknas i alltför stor utsträckning. Vi ser också att priserna fortsätter att stiga, från redan väldigt höga nivåer, och tillsammans med Sveriges Konsumenter och dess andra medlemmar får vi en starkare röst, och mer påverkansmöjlighet för att driva frågan om billigare glutenfri kostbehandling för våra medlemmar.
Vi ser också fram emot att fortsätta arbetet med livsmedelssäkerhet, beredskap inför kris och krig, och inom många andra viktiga områden, där samhället ännu inte fungerar som det borde.
En riktigt god gluten- och laktosfri jul och ett gott och säkert nytt år önskar vi er alla!
Madeleine Hedberg, Förbundsordförande och Linus Engqvist Richert, Generalsekreterare
Tillsammans med Sofie, Katarina, Anna Maria och Sanna på kansliet.