Lista på glutenfria semlor i Sverige

Vi frågade våra följare i sociala medier vart de hittar sin bästa glutenfria semla och här kommer resultatet. Listan är i  bokstavsordning efter städer. Tänk på att vissa av ställena inte har öppet varje dag och vissa tar endast tar emot förbeställningar, så ett tips är att kontakta dem för mer information.

OBS! Vi har fått dessa ställen rekommenderade så det är viktigt att du själv kollar upp hanteringen av gluten (och eventuellt andra allergener) när du besöker stället.

A

Nolbygårs Ekobageri – Alingsås www.nolbygards.se/kafe-bageri/

 

Avesta Weiner-Condis – Avesta https://wienercondis.se/

B

Ostermans Glutenfria Bageri – Bjärred https://ostermansglutenfriabageri.se/

Ornässtugan – Borlänge www.borlange.se/ornasstugan

E

Lennarts konditori – Eksjö https://lennartskonditori.se/

F

Borgästargården – Falkenberg https://borgmastargarden.com/

Stålboms Konditori – Falkenberg http://www.stalboms.se/ 

 

Gott & Reco – Falun www.gottochreco.se/

ICA Maxi – Falun www.ica.se/maxi-ica-stormarknad-falun

Stora Coop – Falun www.coop.se/butiker-erbjudanden/stora-coop/stora-coop-falun/

G

Centralbageriet – Gävle https://centralbageriet.se/

Konditori Lido – Gävle https://www.konditorilido.se/

Konditori Madame – Gävle http://konditorimadame.se/

Little Art Cakery – Gävle https://www.littleartcakery.com/

 

Ahlströms konditori – Göteborg www.ahlstromskonditori.se/

ICA Kvantum – Munkebäck/Göteborg www.ica.se/butiker/kvantum/goteborg/ica-kvantum-munkeback/

Leymans Café – Göteborg www.facebook.com/Leymans-Galleri-Cafe

Nenna’s Foodtruck – Göteborg www.nennas.nu/

Portens bageri – Göteborg https://portensbageri.se/

Steinbrenner & Nyberg – Göteborg www.steinbrenner-nyberg.se/

H

Östras bröd – Halmstad https://ostras.se/

 

ICA – Hedemora www.ica.se/butiker/supermarket/hedemora/

 

Fahlmans Konditori – Helsingborg www.fahlmans.se/

Två systrar – Ödåkra/Helsingborg www.facebook.com/tvasystrar

 

Gulf – Härnösand www.facebook.com/GulfHarnosand/

J

Wallentins konditori – Jönköping www.wallentinskonditori.se/

Gilberts konditori – Jönköping www.facebook.com/gilbertskonditori/

K

Danska Weinerbageriet – Kalmar www.danskan.se/

Holmgrens Konditori – Kalmar www.facebook.com/holmgrenskonditori

 

Askunga dovvilt – Karlskrona www.askungadovvilt.se/

Nelly’s Café – Karlskrona www.facebook.com/NellyscafePantarholmen/ 

 

Swenströmskas Stenungsbageri – Karlstad https://swenstromskas.se/ 

 

Sweet Harmony – Klippan www.sweetharmony.se/

 

Richts Konditori – www.facebook.com/RichtsKonditori

 

Duvanders Konditori – Kristianstad www.conditoriduvander.se/duvanders

 

Ica Maxi – Kungsbacka www.ica.se/butiker/maxi/kungsbacka/maxi-ica-stormarknad-kungsbacka-12952/start/

 

Coop Konsum – Kungsör www.coop.se/butiker-erbjudanden/coop/coop-kungsor/

 

Hamburgerbar Oskar – Kungälv www.facebook.com/hamburgerbaroskar

ICA Maxi – Kungälv www.ica.se/butiker/maxi/kungalv/

 

Bivur konditori – Köping www.bageribivur.com/

L

Konditori Cecil – Laholm www.conditoricecil.se/

 

Bengtssons Bästa – Landskrona www.bengtssonsbasta.se/

 

Siljans konditori – Leksand www.leksandresort.se/siljans-konditori/

 

Lanemo – Linköping www.lanemokonditori.se/

Lilla brödboden – Linköping www.lillabrodboden.se/

Linds bageri – Linköping www.lindsbageri.se/

Tannefors Hembageri – Linköping www.tanneforshembageri.se/

 

Stenlundens hantverksbageri – Ljungby www.stenlunden.com/

 

Lommas hembageri – Lomma https://lommahembageri.se/

 

Patisserier – Lund https://patisseriet.com/

M

Bellevue Conditori – Malmö http://bellevueconditori.se/

ICA Maxi Toftanäs – Malmö www.ica.se/butiker/maxi/malmo/maxi-ica-stormarknad-toftanas

Limhamns glutenfria bageri www.glutenfrittimalmo.se/

Systrar och bröder – Malmö https://systrarbroder.se/

 

Levin & Co – Mariestad https://cafelevin.se/

Stjärnglädje – Mariestad https://stjarngladje.se/ 

 

Open New Doors Bahnhof – Mjölby www.opennewdoors.se/

 

Estvalls bageri & konditori- Moheda http://estvallsbageri.se/

 

Margaretas konditori – Mölndal https://margaretas-bob.se/

N

Lindahls Spiralen – Norrköping https://spiralen.se/butiker/lindahls/

 

Farmors Glutenfria Bageri – Stenkulla/Nyköping www.facebook.com/farmorsglutenfriabageri/

O

Café Shalom – Oskarshamn www.facebook.com/cafeshalom

S

Coop Södergatan – Sjöbo www.coop.se/butiker-erbjudanden/coop-butiker/coop-sodergatan/

 

Café på bit – Skellefteå www.cafepabit.se/

 

Bake to you – Stockholm/Älta www.baketoyou.se/

Café passion – Stockholm/Sundbyberg – www.bageripassion.se/

Café så gott – Stockholm/Sundbyberg https://cafe-sa-gott.business.site/

Fern & Fika – Stockholm/Södermalm www.fernandfika.com/

Green Praline – Stockholm/Hökarängen https://greenpraline.se/

ICA Maxi Haninge – Stockholm/Haninge www.ica.se/butiker/maxi/haninge/maxi-ica-stormarknad-haninge-9563/start/

Kea Bageri – Stockholm/Bromma www.keabageri.se/

Happy Atelier – Stockholm/Kungsholmen https://happyatelier.se/

Malvas Glutenfria hantverksbageri – Stockholm/Vasastan https://malvasglutenfriabageri.se/

Pepstop – Stockholm/Norrmalm & Östermalm https://pepstop.se/

SurÅdeg – Stockholm/Tumba http://suradeg.se/

Tegnérs bageri – Stockholm/Ekerö www.tegnersbageri.se/

Wofflans Stenugnsbageri – Stockholm/Vega www.wofflansbageri.se/ 

Årsta konditori – Stockholm/Årsta www.facebook.com/ArstaKonditori/

Älvsjö Konditori – Stockholm/Älvsjö www.alvsjo.com/

 

Café Trädgår’n – Strängnäs www.facebook.com/cafetradgarn

Ulrikas Smakeri – Strängnäs www.ulrikasmakeri.com/

 

Det goda bruket – Matfors/Sundsvall https://detgodabruket.se/sv

ICA Maxi Birsta – Sundsvall/Timrå www.ica.se/butiker/maxi/sundsvall/

Martells Glutenfria – Sundsvall https://martellsglutenfria.se/

 

Annas Hembageri – Säter www.facebook.com/lillabageri/

ICA Supermarket – Säter www.ica.se/butiker/supermarket/sater/

U

Einars Konditori – Uddevalla https://www.einarskonditori.se/

Lejas – Uddevalla https://lejascafe.se/

Landings – Uppsala https://shop.landings.se/

Brantings konditori – Uppsala www.bageribrantingstorg.com/

Triller – Uppsala www.trillermat.se/

 

Café Hörnan i Ulricehamn www.facebook.com/Cafehornanulricehamn/

V

Conditori Nordpolen – Vara https://nordpolen.se/

 

Café migon – Varberg http://cafemignon.se/

Sikta Stenugnsbageri – Varberg https://siktastenugnsbageri.se/

 

Asha´s Bageri & Caféhörna – Vargön www.facebook.com/bakingtwentyfourseven/

 

Kullagårdens Glutenfria Bageri – Veddige http://www.kullagardens.se/

 

Cake Queen – Vetlanda https://cakequeen.se/

 

Norrgatt konditori – Visby www.norrgatt.se/

 

Jennys Små Söta – Vårgårda www.facebook.com/Jennys-Sma-Sota

 

Väderstad Centralkonditori – Väderstad www.centralkonditori.se/ 

 

ICA Maxi – Välsviken www.ica.se/butiker/maxi/karlstad/maxi-ica-stormarknad-valsviken-13584/start/

 

Brynolf Bagare – Västerås www.brynolf-bagare.se/ 

Ica ettan – Västerås https://icaettan.se/

Maria Therese – Västerås www.mariatherese.se/

Tårtbiten – Västerås https://tartbiten.com/

 

Broqvist Kondtori – Växjö https://broqvistkonditori.se/

Hennings konditori – Växjö https://hennings.se/

Y

Glutenfria paradiset – Stora Herrestad, Ystad http://glutenfriaparadiset.se/

Å

Duvanders Conditori – Åhus www.conditoriduvander.se/duvanders-ahus

 

Grädda – Åre www.grädda.se/

Ö

Lysings glutenfria – Ödeshög och ”Rutan” – bilen som åker på turné www.lysings.nu/

 

Infartsmacken – Öregrund www.infartsmackenioregrund.se/

 

Gula Villan – Örsundsbro www.facebook.com/gulavillaniorsundsbro/

 

Frösö bageri – Östersund https://frosobageriet.se/

 

Övrigt

Bakemyday livsmedelsbutikerna (finns glutenfri, laktosfri och vegansk)  www.bakemyday.se/

 

Har du fler tips? Skicka gärna ett mail till [email protected] vart just din glutenfria favoritsemla finns!

Vill du baka din egen semla så kika in detta recept på små söta semlor.