Europeiska celiakiförbund kräver allergenmärkning på engångsprodukter

Vet du om att det kan finnas gluten i tallriken du äter från, eller i sugrören du dricker ur? Europeiska celiakiförbund kräver nu att sådana produkter ska allergenmärkas.

– Säkerheten måste gå först. Du som konsument måste kunna avgöra vad som kan innebära en risk för dig, säger Linus Engqvist Richert, generalsekreterare Svenska Celiakiförbundet.

Allt efter som att engångsartiklar i plast fasas ut kommer många nya produkter ut på marknaden som är gjorda av olika material, och som är till för användas till mat. En del av produkterna innehåller gluten och det här är en fråga som Svenska Celiakiförbundet under flera år uppmärksammat och arbetat med.

Nu har AOECS, Assocation of European Coeliac Societes (paraplyorganisationen för europeiska celiakiförbund), publicerat ett ställningstagande, ”statement paper”, i ämnet. AOECS tar upp potentiella risker för personer med celiaki kopplade till vissa biobaserade material som kommer i kontakt med livsmedel, däribland engångsprodukter.

Gluten kan överföras

Vetenskapliga studier visar att gluten kan överföras från vissa biobaserade material till livsmedel. Till exempel om du äter på en tallrik som är tillverkad av ett material som innehåller gluten. Det här kan innebära en risk för personer med celiaki. Men nuvarande EU-lagstiftning kräver inte allergenmärkning för material som kommer i kontakt med livsmedel.

– Som det ser ut nu så skulle jag faktiskt avråda dig med celiaki från att använda produkter till maten om du inte vet vad de innehåller, säger Linus Engqvist Richert.

Konsumenten oskyddad

Svenska Celiakiförbundet är en av medlemsorganisationerna i AOECS och efterlyser ett tydligare regelverk; biobaserade material som kommer i kontakt med livsmedel behöver ha en innehållsförteckning och tydlig allergeninformation. Och det måste finnas standardiserade metoder för att bedöma överföringen av allergener.

– Som det är nu lämnar man dig som konsument oskyddad. Hur ska du kunna avgöra om tallriken, tallriken eller burken med mat kan innebära en risk när det inte står något om vad den innehåller och det inte finns tydliga regler? säger Linus

Länk till AOECS:s statement paper: Position statement on potential risks for coeliacs linked to food contact materials (FCMs) | AOECS